Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, görevdeki ilk yılıyla ilgili olarak mevcut programın çalıştığını, politika önceliklerinde kat ettikleri mesafenin doğru yolda olduklarına işaret ettiğini söyledi. Ayrıca Şimşek, kripto varlıklar ve hisse senedinde kazanca dayalı vergilendirme öngörmediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, cari açığın düştüğünü, rezervlerin arttığını ve risk göstergelerinin iyileştiğini belirterek, "Yatırım için doğru bir zamanda olduğumuzu özellikle ifade etmek istiyorum. Türkiye'ye yatırım yapanlar kazanır, Türkiye'ye de kazandırırlar, kendileri de kazanır." dedi.

Yurtiçinde açıklanacak önemli veri akışı bulunmazken, gündeme dair gelişmeler takip edilecektir.

Euro Bölgesi

Euro Bölgesi'nde üretici fiyat endeksi Nisan'da aylık bazda %1 yıllık bazda %5,7 geriledi. Bölgede hizmet sektörü PMI endeksi geçen ay hafif bir düşüşle 53,2'ye geriledi. Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da hizmet sektörü PMI endeksi 54,2 seviyesinde açıklanarak iyileşmenin devam ettiğine işaret etti.

Avrupa cephesinde bugün Avrupa Merkez Bankası’nın toplantısı ve C. Lagarde’ın basın açıklaması günün majör başlığı konumunda yer alıyor. Genel beklentiler bankanın faiz indirimine gideceğine yönünde şekillenirken, önümüzdeki sürece ilişkin verilecek mesajlar önemli olacak.

ABD

ABD'de ADP özel sektör istihdamı, Mayıs ayında 152 bin kişiyle piyasa beklentilerinin altında artış kaydetti. Böylece şirketler istihdam piyasasındaki son soğumaya paralel olarak Mayıs ayında tahmin edilenden daha az iş ekledi. Hizmet sektörü aktivitesi Mayıs ayında 53,8 seviyesine yükselerek 9 ayın en yüksek seviyesine açıklandı. Veri, ekonominin yavaş da olsa toparlanmaya devam ettiği sinyali verdi. Yeni siparişler endeksi 52,2’den 54,1’e yükselirken istihdam endeksi 45,9’dan 47,1’e yükseldi ancak hala daralma bölgesinde kaldı.

ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve dış ticaret dengesinin açıklanması bekleniyor.

Kaynak Gedik Yatırım

Hibya Haber Ajansı