Türkiye

TÜİK verilerine göre dış ticaret açığı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,9 artarak 8 milyar 739 milyon dolardan, 9 milyar 863 milyon dolara yükseldi. Veri aylık bazda dokuz ayın en yüksek dış ticaret açığı olarak kaydedildi. Ekonomik güven endeksi ise Nisan ayında 99,0 iken, Mayıs ayında %0,8 oranında azalarak 98,2 değerini aldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini sabit tuttuğu Mayıs toplantısının özetinde hizmet enflasyonundaki katılığa vurgu yaparken, miktarsal sıkılaşma mesajlarını de yeniledi. TCMB son zorunlu karşılık hamlesiyle sistemden yaklaşık 550 milyar TL çekildiğini belirtti.

Bugün yurt içinde büyüme rakamlarının açıklanması beklenirken, yayınlanacak Finansal İstikrar Raporu takip edilecek.

Euro Bölgesi

Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı, Nisan ayında yüzde 6,4'e gerileyerek ortak para biriminin oluşturulmasından sonraki en düşük seviyesine indi.

Avrupa cephesinde açıklanacak Euro Bölgesi tüketici fiyat endeksi günün majör başlığı konumunda bulunuyor.

ABD

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 25 Mayıs ile biten haftada beklentilerin üzerinde 219 bine yükseldi. Ülkede mal ticareti açığı, Nisan'da aylık %7,7 artışla 99,4 milyar dolara çıkarken, bekleyen konut satışları endeksi, Nisan'da %7,7 ile piyasa beklentilerinin üzerinde azalış kaydetti. ABD ekonomisi birinci çeyrekte harcamalar ve enflasyonun düşmesiyle daha ılımlı bir hızda büyüdü.  Enflasyon cephesinde, Fed'in yakından izlediği kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, ilk çeyrekte yıllık bazda %3,3 oranında artış göstererek ilk tahminin görece altında kaldı. Bu cephedeki yavaşlama faiz indirim beklentilerini destekledi. Gıda ve enerji hariç çekirdek PCE göstergesi önceki tahmindeki %3,7'ye kıyasla %3,6 arttı. New York Fed Başkanı John Williams enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ancak hedefe ineceğine inandığını belirtti.

ABD’de bugün Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi günün majör başlığı konumunda yer alıyor.

Kaynak Gedik Yatırım

Hibya Haber Ajansı