Bakan Uraloğlu'nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

"Bir konteynerin içerisine ana uydumuzun ana parçasını koyarak dünyanın en büyük kargo uçağı Antonov’la beraber bu akşam yola çıkartıyoruz. Bir günlük uçuş süresinden sonra ABD’nin Florida eyaletindeki SpaceX’in fırlatma tesislerine göndermiş olacağız. Burada da yine temmuzun ikinci haftasından başlayan süreçle hava şartlarına bağlı olarak 1 haftalık zaman diliminde yörüngesine fırlatmış olacağız.

42 dereceye oturacak 35 bin 786 kilometrelik bir yükseklikte olacak ve buradaki bütün testler sonucunda bu sene sonu itibarıyla hizmete almayı öngörüyoruz.

Şu ana kadar halihazırda 5 uydu görev yapıyor bu da 6. uydumuz olacak. Bununla ilgili de yeni kapsama alanları elde edeceğiz. Bu uydumuzla beraber Hindistan’ın tamamı Tayland, Endonezya ve Malezya’ya da erişmiş olacağız ve 5 milyar nüfusu kapsamış olacağız. Bu da dünya nüfusunuzun yüzde 65’ine tekabül ediyor.

Buralara hizmet sağlamış olacağız. 10 ülke üreticisi arasına girmiş olacağız. Neler yapabileceğimizi gerçekten göstermiş olan bir eserden bahsediyoruz."

Hibya Haber Ajansı